שיקום ביתי לאחר ניתוח החלפת ירך

ניתוח החלפת מפרק ירך הפך בעשורים האחרונים להתערבות נפוצה למדי, אשר מטרתה היא להחליף את מפרק ירך הטבעי במפרק מלאכותי חדש שמחזיק לשנים רבות. ואולם, חשוב להבין כי למרות ההתקדמות הרבה בטכניקות הניתוחיות ובסוגי המשתלים, לאחר ניתוח החלפה של מפרק הירך עדיין נדרש תהליך שיקום של מספר שבועות. במהלכו יש להקפיד על איזון נכון בין מנוחה לפעילות, לתרגל את המפרק החדש, לחזק את הרגל, לבצע חבישות נכונות, להתמודד עם כאבים ועוד.

למעשה התהליך השיקומי מתחיל כבר בבית החולים, כאשר בדרך כלל לאורך שלושה ימים נמצא המטופל במעקב, מתחיל לקבל טיפול פיזיותרפי בסיסי, זוכה למנוחה ומקבל הנחיות ראשוניות להתמודדות והסתגלות בהמשך. לאחר מכן את התהליך השיקומי ניתן לבצע במוסד שיקומי או בבית המטופל, כאשר ברוב המקרים הטיפולים ממומנים במלואם או בחלקם על ידי קופת החולים.

חשיבותו של שיקום מקצועי בבית
למרבה הצער, יש אנשים הבוחרים לשוב לביתם לאחר ניתוח החלפה של מפרק הירך, ומכיוון שאינם מקבלים את מלוא הסיוע המקצועי נפגם מהלך ההחלמה. כך למשל, ללא סיוע של פיזיותרפיסט קשה להציב ולשמור על היעדים של השיקום לרבות שימוש במדרגות, ישיבה וקימה נכונות, ביצוע תרגילים לחיזוק הרגל, ביצוע חבישות נכונות וכן הלאה. בנוסף, ללא סיוע של פיזיותרפיסט או מרפא בעיסוק אנשים אינם תמיד בוחרים את אביזרי העזר המתאימים או משתמשים בהם בצורה נכונה. מאידך, אנשי המקצוע המלווים את המטופל מסייעים בכל ההיבטים הללו וכן בתכנון נכון של היום מבחינת מאמצים, בסידור הבית ופריטים שמישים להקטנת עומסים מיותרים, בשמירה מפני פעולות ותנועות העלולות להזיק לרגל או להביא לתזוזת המפרק, וכדומה.

מדוע שיקום בבית?
כאמור, לאחר התקופה הראשונית בבית החולים ניתן לבחור בין המשך תהליך השיקום בבית או במוסד שיקומי. לבחירה של שיקום בבית יש יתרונות ברורים מבחינתו של המטופל אשר יכול לחזור אל הסביבה המוכרת שלו שבה הוא מרגיש בנוח, ואליה הוא גם מסתגל במהירות רבה יותר. בנוסף, השיקום בבית נוח הרבה יותר לבני משפחה המלווים את האדם, בין אם בן הזוג או הילדים והנכדים, מצב הרוח טוב יותר לעומת שהייה במוסד רפואי, ניתן להיעזר ברפואת הקהילה נגישה במידת הצורך, וכל זאת עם ליווי של אנשי מקצוע מיומנים ואחראיים המלווים את המטופל לכל אורך התהליך השיקומי.

Image hover effect image

טיפולים במצבים
ניורולוגים

קרא עוד >

Image hover effect image

טיפול בסחרחורות
ורטיגו

קרא עוד >

Image hover effect image

טיפולים
אורטופדים

קרא עוד >

Image hover effect image

טיפול בגיל השלישי
גיל הזהב

קרא עוד >

Image hover effect image

שיקום אחרי
קורונה

קרא עוד >