טיפול בתרופה ממיסה הקרישים

(TPA) למניעת אירוע מוחי

שבץ מוחי עלול להיגרם מסיבות שונות כגון דימום, פרפור חדרים וקרישי דם – כאשר קרישי דם מהווים את הסיבה העיקרית כיום לאירוע מוחי. במקרים אלו אחת ההתערבויות האפשריות היא שימוש בתרופה הנקראת TPA, אשר מפרקת את קריש הדם ומאפשרת חזרה של זרימת דם תקינה ואספקת חמצן אל תאי המוח.

למעשה TPA הוא אנזים שמפיקים במעבדות בהנדסה גנטית, והוא שאחראי על פירוק קרישי הדם בתרופה. השימוש בו נעשה לא רק בעת אירוע מוחי אלא גם בטיפול באנשים הלוקים בתסחיף ריאתי ובאנשים הלוקים בהתקף לב. באשר לאירוע מוחי, ישנה כידוע משמעות קריטית לזמן החולף מעת הופעת התסמינים ועד לקבלת הטיפול, וכאשר מדובר על שימוש בתרופת TPA לזמן יש משמעות גדולה. על פי הספרות המקצועית, במידה שהתרופה ניתנת ללוקים בשבץ מוחי במשך השעות הראשונות מעת תחילת האירוע, ובמהלך פרק זמן זה בלבד, ניתן להקטין באופן משמעותי את הנזק הנגרם לתאי המוח ומכאן את הפגיעה התפקודית הנובעת מכך.

סייגים לטיפול ב- TPA
כאמור, כאשר התרופה ניתנת תחת אינדיקציות נכונות היא בהחלט יכולה למזער נזקים. יחד עם זאת, הקושי הראשון הוא פרק הזמן העומד על כשלוש שעות בהזרקה לווריד ועל כשמונה שעות בצנתור הנעשה דרך המפשעה. הבעיה הידועה היא שבמקרים רבים אנשים אינם מגיעים בזמן אל בית החולים, מפני שלא זוהו במהירות מספקת התסמינים של אירוע מוחי. בנוסף לכך, גם אם זוהו התסמינים במסגרת האפשרית לטיפול, עדיין יש להביא את האדם אל בית החולים, ולאחר מכן יש לבצע בדיקת MRI או בדיקת CT על מנת לשלול כי לא מדובר בשבץ מוחי הנגרם מסיבה שאיננה קריש דם. כל הפרוצדורות האלו דורשות זמן יקר העלול להוציא את האדם אל מחוץ למסגרת השעות הרלוונטית.

בנוסף לכך, יש להביא בחשבון את הסיכון הכרוך בתרופה זו, העלולה בפני עצמה להוביל להגברת דימומים ומכאן להגדיל את הנזק. לכן גם לא ניתן לוותר על שלילת דימום מוחי כגורם לשבץ לפני מתן התרופה. יחד עם זאת, למרות הסיכון הקיים בה היא נחשבת לאמצעי אפקטיבי ולעיתים גם הבלעדי, שתחת האינדיקציות הנכונות יכול לחדש את אספקת החמצן למוח ולמנוע נזקים חמורים יותר של האירוע.