ההיתרונות בשיקום ביתי

שיקום בבית מתאים למגוון רחב של מצבים רפואיים, החל בבעיות נוירולוגיות כמו אירוע מוחי, דרך החלמה מניתוחים ועד לבעיות אורתופדיות. לא פעם המהלך השיקומי נפרש על פני תקופה ממושכת, מערב צוות רב מקצועי ומצריך התגייסות ותעצומות נפש הן מצד המטופל והן מצד בני משפחתו. כפי שנראה להלן ישנם מספר יתרונות בולטים לשיקום בסביבה המוכרת של הבית, לעומת תהליך שיקומי הנעשה בבית החולים או במרכזים רפואיים אחרים.

יתרונות מרכזיים של השיקום בבית
יתרון ראשון של שיקום בבית הוא שהסביבה המוכרת, המוגנת והבטוחה, אליה האדם רגיל, משפרת את מצב הרוח ומחזקת את היכולות הנפשיות להתמודדות עם התהליך השיקומי הממושך. זאת לעומת שיקום הנעשה במוסד רפואי כזה או אחר, אשר בו למרות מיטב המאמצים של הצוות המטפל עדיין יחוש האדם כזר במקום. בנוסף, הוא ובני משפחתו ייאלצו להתמודד עם אתגרים שאינם מורגלים בהם, ועם לחצים ומתחים המכבידים עוד יותר על המהלך שממילא אינו פשוט.

יתרון נוסף הוא ששיקום בבית מעיד באופן ישיר על מהלך של שיבה הדרגתית אל החיים הרגילים. המטופל חוזר לפחות במידה מסוימת אל חיי השגרה שלו והוא עושה זאת בסביבה שאליה יצטרך לבסוף להסתגל בין אם מדובר במקלחת, בישיבה וקימה מהכורסא, בשכיבה על המיטה, בהתמודדות עם מדרגות בבית, וכן הלאה. על כן הדבר תורם להסתגלות מהירה יותר אל סביבת החיים ומכאן לזירוז ההליך השיקומי בכללותו.

בנוסף, שיקום בבית יכול להתחיל מהר מאוד מרגע שמתקבל האישור לכך. כידוע, במקרים רבים ישנה משמעות גדולה לזמן החולף ובשיקום בבית ניתן להתחיל במהירות עם כל אנשי המקצוע הרלוונטיים. זאת בניגוד לבתי חולים ומרכזים רפואיים נוספים, בהם סוגיות בירוקרטיות ומקצועיות כאלו ואחרות עלולות לדחות את הנעת השיקום, בעוד המטופל נותר ללא תנועה מספקת.

עוד יתרונות של שיקום בבית
בנוסף לאמור לעיל, שיקום בבית ישנה הקלה גדולה על בני המשפחה אשר מתגייסים למען יקירם. כך לדוגמא, הוא מקטין מאוד את המעמסה וההוצאות הכרוכות בנסיעות לבית החולים, הפסד של ימי עבודה וכדומה. בתוך כך, הוא מגדיל את הנכונות והיכולת לשמור על רמה גבוהה של התגייסות, ומאידך מקטין את הלחץ הכרוך בהתעסקות מול המוסד הרפואי וצוותיו. מלבד זאת, גם מבחינת בני המשפחה המסייעים, ובוודאי מצד המטופל, שיקום בבית מקטין למינימום את הסיכון להידבקות במחלות וזיהומים, כפי שקורה לא פעם בבתי החולים.

לבסוף, יש להדגיש כי שיקום בבית אינו נופל כהוא זה ברמתו המקצועית מזה הניתן בבית החולים, כאשר במידת הצורך אפשר כמובן להגיע לטיפולים ספציפיים בבית החולים, ואף יותר קל ופשוט לקבל טיפולים נדרשים במסגרת המוכרת של מרפאות הקהילה.