הטיפול הפיזיותרפי בפרקינסון

מחלת הפרקינסון מתבטאת במוות של תאי עצב מייצרי דופמין, אשר אחד מתפקידיו הוא העברת אותות למטרת בקרה על ביצוע התנועה בגוף.

אצל חולי פרקינסון, המחסור בדופמין גורם ליצירת פעולת שרירים לא יציבה ולכן לא חלקה.

הפגיעה במערכת התנועה גורמת לאיטיות בתנועה, לנוקשות שרירים ולרעד. בתוך כך, מיעוט בפעילות גופנית גורם להחלשות השרירים, לבעיות יציבה, להפרעות בהליכה, לשיווי משקל לקוי ולנטייה לנפילות, להפרעות בדיבור, לקשיים בבליעה ובלעיסה, ולהיעדר הבעות פנים.

כמו כן, השליטה על תנועות הגוף משתבשת. תנועות שנתפסו כאוטומטיות ונעשו ללא מודעות, כבר לא מתפקדות כך. על כן חולי פרקינסון מתמודדים עם קשיים רבים בפעילויות היומיומיות הבסיסיות, כמו אכילה, רחצה, לבוש, גלגול במיטה, ובפעילויות מורכבות יותר הדורשות שימוש בכלים, כמו בישול ושימוש בטלפון.

חשוב לדעת כי פעילות גופנית סדירה נמצאה יעילה לשיפור התפקוד היום יומי.

המלצה לטיפולי פיזיותרפיה היא של 2-3 בשבוע לשיפור היציבה, לשמירה על גמישות השרירים ולחופש תנועת המפרקים, תוך דגש על חיזוק שרירי הרגליים ושיווי משקל.

הטיפול הפיזיותרפי לחולי פרקינסון מתמקד באימון השליטה המוטורית של הגפיים והגוף, הרפיית נוקשות השרירים ומציאת תבניות תנועה שיעזרו למטופל להתגבר על קשיים בתנועה ובתפקוד.

הטיפול כולל תרגילי גמישות ומתיחות של רקמות רכות, תרגילים לשיפור היציבה ושיווי המשקל, תרגילים לחיזוק השרירים ותרגול מטלות פונקציונאליות, תרגילי נשימה להגדלת תנועתיות בית החזה, תרגילים לשיפור יכולת ההליכה ותרגילי צ’יקונג מהרפואה הסינית.

אנו ב “שיקומלא” מלווים את חולי הפרקינסון ובני משפחותיהם בביתם, במסירות, בחום ובאכפתיות, ומתוך הבנה עמוקה של האתגרים והקשיים המתלווים למחלה מורכבת זו. על הצוות המקצועי שלנו נמנים בין היתר פיזיותרפיסטים ומדריך צ’יקונג רפואי, המשלבים את היתרונות של גישות ותרגילים אלו.

 

Image hover effect image

שיקום וטיפול פיזיותרפי
בבית אחרי אירוע מוחי

קרא עוד >

Image hover effect image

שיקום וטיפול פיזיותרפי
לאחר פגיעות ראש

קרא עוד >