הטיפול בדמנציה ואלצהיימר

דמנציה נחשבת לאחת מבעיות הבריאות הקשות והמכאיבות ביותר.

היא נגרמת על-ידי מספר מחלות ניווניות שפוגעות במוח (השכיחה ביניהן היא מחלת האלצהיימר), אשר גורמות להידרדרות מתמשכת ובלתי הפיכה ביכולות החשיבה ותפקוד המוח.

דמנציה היא מחלה בה נפגעים יכולות החשיבה והתפקודים הרגשיים וההתנהגותיים. המחלה פוגעת באופן הדרגתי בזיכרון, ביכולת החשיבה, בהתמצאות בזמן ובמרחב, ביכולת לזהות אנשים וחפצים, ובמקביל חלה ירידה הדרגתית גם ביכולת לבצע פעילויות יומיומיות ולתקשר עם הסביבה.

עם הזמן, בנוסף לפגיעה ביכולות החשיבה והתפקודים הרגשיים, מתרחשת גם פגיעה ביכולות הפיזיות.

דמנציה מהווה את אחד הגורמים העיקריים למוגבלות בקרב קשישים ונחשבת לאחת המחלות הקשות לאדם, לבני משפחתו ולחברה. עקב כך, יש לה השלכות חמורות על הלוקים בה ועל בני משפחותיהם התומכים בהם.

במקביל להתדרדרות החשיבתית ישנה התדרדרות הדרגתית ביכולת הגופנית ובתפקוד היום יומי. השרירים נחלשים, החזרי שיווי המשקל יורדים, מרחקי ההליכה הולכים וקטנים, האדם יושב יותר ויותר ומתחיל מעגל קסמים שאם לא תופסים אותו בזמן – האדם יהפוך למטופל סיעודי הרבה יותר מוקדם ממה שאפשר היה לצפות.

בעזרת פיזיותרפיה ניתן להפעיל את האדם, להגדיל את היכולות הגופניות שלו ואת מרחקי ההליכה, להדריך את המטפלים האישיים שלו ובכך לשפר את איכות החיים שלו ושל המשפחה התומכת מסביבו. כמו כן, בעזרת ריפוי בעיסוק ניתן לעקב את התדרדרות יכולות הזיכרון והחשיבה של האדם.

אנו ב “שיקומלא” מלווים את חולי הדמנציה ובני משפחתם באופן מסור, חם ואכפתי, ומכירים היטב את ההתמודדות והאתגרים הקשורים בחלה זו. על הצוות המקצועי שלנו נמנים בין היתר פיזיותרפיסטים ומרפאות בעיסוק, בעלי ניסיון רב בעבודה עם אנשים הלוקים בדמנציה ועם המטפלים בהם. לפרטים נוספים בנושא הנכם מוזמנים לפנות אלינו ואנו נשמח לענות על כל שאלה.

Image hover effect image

הטיפול הפיזיותרפי
במצב הפיזי הירוד בגיל השלישי

קרא עוד >

Image hover effect image

הטיפול הפיזיותרפי
בחוסר שיווי משקל ומניעת נפילות

קרא עוד >