טיפול בסחרחורות ורטיגו

המערכת הווסטיבולרית נמצאת באוזן הפנימית ואחראית לשמירה על שיווי המשקל.

שיבוש בפעילות המערכת יכול להיגרם מסיבות שונות כמו דלקות אוזניים, תאונות דרכים וחבלות. הבעיות יכולות לבוא לידי ביטוי בסחרחורות, בחילות, הקאות, ראיה מטושטשת, קושי בשמירה על שיווי המשקל ונפילות.

טיפולי פיזיותרפיה ניתנים בשני סוגים של פגיעות ווסטיבולריות:

1. וורטיגו, המכונה Benign Paroxysmal Positional Vertigo (BPPV)

סחרחורת מהסוג הזה בדרך כלל נגרמת כתוצאה מהשתחררות של קריסטלים מרקמה מסוימת באחת מהאוזניים. הסחרחורת מתאפיינת בסחרחורת תנוחתית, כלומר סחרחורת הנגרמת כתוצאה משינוי בתנוחה – בדרך כלל בצד אחד, למשל ההסתובבות במיטה מצד ימין לשמאל או מצד שמאל לימין. סיבוב הראש יגרום לסחרחורת קצרה יחסית הנמשכת בין מספר שניות לדקה, אך היא איננה נמשכת לכל אורך היום.

השיטה היעילה והמומלצת ביותר לשיקום וסטיבולרי הינה באמצעות פיזיותרפיה, הכוללת סדרה של תנועות ראש אשר מטרתן להחזיר את הקריסטלים למקומם בתוככי האוזן.

2. תת פעילות של המערכת הווסטיבולרית

ירידה בפעילות של המערכת הוסטיבולרית יכולה לגרום לחוסר שיווי משקל ונפילות, סחרחורות, הפרעות ביציבה, הפרעות בקואורדינציה, הקאות, הפרעות במערכת הראייה כגון ניסטגמוס (ריצוד עיניים), מחלת נסיעה ולעתים אפילו פחד גבהים. התסמינים הללו נקראים לעיתים גם ורטיגו והם מקשים על חיי האדם בשגרה היומיומית.

תרגילי הפיזיותרפיה במקרים אלו הינם מאד ספציפיים ונועדו “לתכנת מחדש” את המוח. כלומר, לגרום לו ללמוד להתייחס לאותות המגיעים מהגוף ולהעדיף אותם על פני האותות שמגיעים מהאוזן.

יש לציין כי שיקום פיזיותרפי וסטיבולרי נחשב יעיל גם לטיפול בדלקת עצב הפרוזדרור ובמחלת מנייר.

ב “שיקומלא” מעניקים טיפולים לטיפול בוורטיגו (BPPV) ושיקום תת פעילות של המערכת הווסטיבולרית. הטיפולים ניתנים על ידי פיזיותרפיסטים מוסמכים שעברו הכשרה ייעודית בתחום.

Image hover effect image

טיפולים במצבים
ניורולוגים

קרא עוד >

Image hover effect image

טיפולים
אורטופדים

קרא עוד >

Image hover effect image

שיקום ביתי
לאחר ניתוח להחלפת ירך

קרא עוד >

Image hover effect image

טיפול בגיל השלישי
גיל הזהב

קרא עוד >

Image hover effect image

שיקום אחרי
קורונה

קרא עוד >